Na smanjenje povećanog krvnog pritiska može uticati mnogo namirnica koja unosite u organizam. Prirodne namirnice koje vam mogu pomoći u borbi s ovom podmuklom bolešću nalaze se svuda oko vas.
Nažalost, visok krvni pritisak nazvan je tihim ubicom jer se otkriva tek onda kada nastanu ozbiljne i rizične posljedice.
Ukoliko ste već otkrili da imate problema s pritiskom, prvo i najvažnije što je potrebno jeste da se javite kod vašeg doktora koji će vam preporučiti određene mjere kojih se morate pridržavati. Nakon toga dolaze na red alternativna rješenja.
Veoma je bitno da redovno mjerite nivo krvnog pritiska, te da se prema tim mjerama i ponašate. Pritisak mjerite u različitim dobima dana i noći, te u različitim raspoloženjima kako biste detaljnije mogli svoje stanje objasniti doktoru. Jer dolaskom u ordinaciju pod uticajem stresa i uzbuđenja, krvni pritisak se naglo može podići.

Promjenom životnih navika uticat ćete na stabilizaciju svog organizma, odnosno krvnog pritiska. U nastavku vam donosimo nekoliko korisnih savjeta koji biste se trebali pridržavati, poneko rješenje i simptome na koje biste trebali obratiti pažnju.
Kako znati imate li povišeni krvni pritisak?
Visok krvni pritisak može se desiti iz zaista mnogo razloga. Ono što je nažalost najčešći razlog jeste gojaznost – a gojaznost je bolest modernog doba. Pored toga, prevelik unos soli u organizam može biti okidač za pojavu visokog krvnog pritiska. Te također premalo kretanja, stres i sl.
Kako biste na vrijeme otkrili imate li problema s visokim krvnim pritiskom kojeg biste trebali regulisati, mjerite ga provjerenim tlakomjerom u nekoliko različitih doba dana.
U slučaju da je sistolički tlak (gornja vrijednost) 140 mm Hg ili viši, a dijastolički (donja vrijednost) 90 mm Hg ili viši tada imate povišeni krvni tlak.
Neki od najčešćih uzroka povišenog krvnog pritiska
Faktori koji najčešće doprinose povišenom krvnom pritisku su:
- višak kilograma ili gojaznost,
- pušenje,
- manjak tjelesne aktivnosti
- previše soli,
- konzumiranje alkohola,
- starija životna dob,
- stres kao vodeći uzrok,
- genetika i porodična historija visokog tlaka,
- bolest bubrega,
- poremećaji štitne žlijezde,
- apneja za vrijeme spavanja,
- te mnogi drugi uzroci.
Koje su vrste hipertenzije, odnosno povećanog krvnog pritiska?

Primarna hipertenzija
Ova vrsta povišenog krvnog pritiska naziva se još i esencijalna hipertenzija. Ona se razvija s vremenom bez nekog većeg i jasnog uzroka i nažalost, pogađa većinu ljudi.
Naučinici još uvijek nisu otkrili tačan uzrok za pojavu nastanka hipertenzije bez konkretnijih razloga. Ono što se za sada pretpostavlja jeste da do toga dolazi zbog niza uzroka kao što su fizičke promjene, starija dob, geni, način ishrane i sve to u kombinaciji.
Sekundarna hipertenzija
Kao što i sam naziv ove vrste govori, sekundarna hipertenzija je nešto što se događa veoma brzo i nerijetko je opasnija od primarne.
Njeni uzroci su identificirani a neki od njih su sljedeći:
- bolesti bubrega,
- srčane mane,
- apneja kod spavanja,
- nuspojave određenih lijekova,
- problemi sa štitnjačom,
- konzumacija alkohola,
- upotreba opojnih droga,
- problemi sa žlijezdom
- određene vrste tumora,
- itd.
Namirnice koje sadrže kalij će vam pomoći pri regulaciji
Kalij je zaista važan mineral i on jako mnogo pomaže organizmu da se riješi viška nakupljenog natrija. Samim tim smanjuje pritisak na krvne žile koje natrij izaziva. U moderno doba kada je ishrana raznovrsna ali i mnogo štetnija nego ranije, ta ista ishrana sadrži mnogo više natrija i jako malo kalija.
Kako biste postigli bolju i kvalitetniju nutritivu uravnoteženost, jedite više svježih i prirodnih namirnica čije porijeklo znate.
Namirnice koje sadrže visok nivo kalija su:
- dinja,
- banana,
- avokado,
- naranče,
- marelice,
- mlijeko i mliječni proizvodi kao jogurt,
- tuna i losos,
- orašasti plodovi i sjemenke,
- zeleno i ostalo povrće,
- paradajz,
- krompir,
- batat,
- grah…

Ukoliko je vaša hrana bogata kalijem, uspjet ćete sniziti svoj krvni pritisak, naravno, dugoročnom praksom.
Čurekot u borbi protiv povišenog krvnog pritiska
Konzumacija ulja čurekota može značajno smanjiti krvni pritisak.
Sjeme i ulje čurekota koriste se u tradicionalnoj medicini u mnogim zemljama Bliskog Istoka i Azije za liječenje niza zdravstvenih stanja hiljadama godina unazad.
Ulje dobiveno hladnim cijeđnjem iz sjemenki čurekota bogato je polifenolima i tokoferolima. Sjemenke sadrže 36–38% fiksnog ulja, 0,4–2,5% esencijalnog (isparljivog) ulja, proteina, alkaloida i saponina.
Fiksno ulje sastoji se uglavnom od masnih kiselina, naime linoleinske, oleinske, palmitinske i stearinske kiseline. Thimookinon (TQ) je farmakološki najaktivniji sastojak koji se obilno (30–48%) nalazi u čurekotu, zajedno s njegovim derivatima kao što su ditimokinon, timohidrokinon i timol.

Čurekotovo ulje je poznato po svojim snažnim antioksidacijskim svojstvima što je jedna od osnovnih vrlina u borbi protiv visokog krvnog pritiska.
Kardiovaskularnim zaštitnim efektima čurekotovo ulje u regulaciji krvnog pritiska doprinose mnoštvo njegovih aktivnosti, uključujući srčani depresiv, diuretik, blokadu kalcijevih kanala i antioksidacijska svojstva.
Čurekotovo ulje se koristi kao tradicionalni lijek za liječenje hipertenzije već duži niz godina. Štetne posljedice nikada nisu zabilježene.
Za koje bolesti je čurekotovo ulje odlična prevencija, pogledajte OVDJE.
Ukoliko želite kupiti Medina čurekotovo ulje kupite kliknite OVDJE.
Posjetite našu Facebook, Instagram i web stranicu.